کود سولفات منگنز پودری + ویژگی ها و مقدار و روش مصرف و علائم کمبود آن

کود سولفات منگنز (Manganese sulphate)، یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی MnSo4می باشد. این کود به دو فرم پودری و گرانوله تولید و به بازار عرضه می‏شود و جهت تامین منگنز در خاک های اسیدی و قلیایی مصرف می شود. هرچه Ph خاک کمتر باشد حلالیت عنصر منگنز بیش تر می شود. این کود به عنوان یکی از بهترین منابع تامین گوگرد و منگنز مورد استفاده قرار می گیرد و موجب بهبود فتوسنتز وافزایش تولید محصولات کشاورزی می شود.منگنز نقش کلیدی در تشکیل کلروپلاست، کلروفیل و سیستم های آنزیمی گیاه دارد  و به عنوان جزئی از آنزیم های تنفسی محسوب شده که باعث تسریع جوانه زنی و رسیدگی می شود. منگنز قابلیت دسترسی به فسفر و کلسیم را افزایش میدهد. همچنین باعث افزایش مقاومت به بیماری ها و سرمازدگی در گیاهان می شود.

سولفات منگنز پودری
Mn Cd Pb
32% ± 1 25> 30>

 

سولفات منگنز گرانوله

Mn Cd Pb
22% ± 1 25> 30>

 

سولفات منگنز

ویژگی های سولفات منگنز پودری کنجاله ساز

  • کاملا پودری و محلول در آب
  • مقدار عناصر سنگین سولفات منگنز کنجاله ساز بسیار پایین تر از مقدار استاندارد
  • قابلیت استفاده به صورت خاکی، کود آبیاری و محلول پاشی

مقدار و روش مصرف

نوع محصول خاک کاربرد محلول پاشی
باغات در زمستان همراه با کود حیوانی و گوگرد به صورت چالکود یا کانال کود، 200-300گرم برای هر درخت 5-3 کیلوگرم در هزار لیتر آب در یک هکتار
مزارع به صورت پخش سطحی نواری، 5-10 کیلوگرم در هکتار 5-1 کیلوگرم در هزار لیتر آب در یک هکتار (1-3 نوبت در طول دوره رویشی)

توصیه می شود زمان و میزان دقیق مصرف با نظر کارشناسان تغذیه گیاه و بر اساس نتایج آزمون خاک، برگ و آب مصرفی تعیین گردد.

علائم کمبود سولفات منگنز

کلروز بین رگبرگی در برگ های جوان و در کمبود شدید نقاط قهوه ای رنگ نکروز دیده می شود و برگ های تازه ظهور یافته باریک شده و به رنگ سبز روشن در می آیند و ساقه ها بلند و باریک و ضعیف هستند.

موارد احتیاط هنگام مصرف سولفات منگنز

در هنگام مصرف سولفات منگنز از تماس مستقيم با پوست ، مخاطات و چشم جلوگيري گردد . از دستكش، لباس كار مناسب و ماسك استفاده شود.

ملاحظات

- توصیه های داده شده باید فقط به عنوان یک راهنمای کلی در نظر گرفته شود.
- برنامه کوددهی دقیق باید با توجه به نیازهای خاص محصول، شرایط خاک و آب و تجربه پرورش دهنده تعیین شود. برای گرفتن بهترین نتیجه، توصیه هاییک مشاور گیاهی محلی را دنبال کنید
- به دلیل تبدیل منگنز به شکل غیر قابل دسترس، اثر باقی مانده ندارد و از این کود دهی آن باید هر ساله و برای هر گیاه زراعی انجام شود.
- توصیه می‏شود زمان و میزان دقیق مصرف با نظر کارشناسان تغذیه گیاه و بر اساس نتایج آزمایش خاک، برگ و آب مصرفی تعیین گردد.

اطلاعات تماس با ما
دفتر فروش: تهران، میدان هروی، خیابان پناهی نیا، برج گلزار، پلاک 144/2، واحد 15، طبقه 3
تماس: 70-22988869 (21) 98+
نمابر: 22988865 (21) 98+
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت کنجاله ساز می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح