تهران، میدان هروی، خیابان پناهی نیا، برج گلزار
02122988869

کود سولفات مس + روش و مقدار مصرف و ویژگی های آن

سولفات مس کنجاله ساز (Copper Sulfate)با فرمول شیمیایی CuO4Sهم به عنوان کود و هم به عنوان ماده قارچ کش استفاده می شود. محلول پاشی محلول های رقیق سولفات مس علاوه بر اینکه برای غلبه بر کمبود مس استفاده می شود می تواند به عنوان یک قارچ کش عمل کند.  از طرفی به دلیل داشتن ترکیبات گوگردی با تنظیم اسیدیته خاک شرایط جذب بهتر عنصر مس را در خاک های قلیایی فراهم می کند.

Cu Cd Pb
24% ± 1 25> 30>

 

نحوه مصرف کودسولفات مس

نوع محصول مصرف خاکی محلول پاشی
باغات در زمستان در قسمت میانی سایه انداز به همراه کود حیوانی و گوگرد به صورت چالکود یا کانال کود، 50-150 گرم برای هر درخت در زمان متورم شدن جوانه ها در بهار با غلظت 2-3 کیلوگرم در هزار لیتر آب
مزارع 50 -100 کیلوگرم در هکتار قبل از کشت یا بعد از کشت در سیستم آبیاری در مرحله رشد رویشی و قبل از گل دهی با غلظت 2 هزار کیلوگرم در هزار لیتر آب
گلخانه 50 -80 کیلوگرم در هکتار قبل از کشت یا بعد از کشت در سیستم آبیاری در مرحله رشد رویشی و قبل از گل دهی با غلظت 2 هزار کیلوگرم در هزار لیتر آب

توصیه می شود زمان و میزان دقیق مصرف با نظر کارشناسان تغذیه گیاه و بر اساس نتایج آزمون خاک، برگ و آب مصرفی تعیین گردد.

نکته:
نباید روی میوه ها پاشیده شود و  محلولپاشی آن بایستی با احتیاط و تنظیم pH صورت گیرد.  بنابراین بهتر است محلول پاشی مس با اضافه کردن یک کیلو گرم آهک باشد، چون سولفات مس شدیدا اسیدی بوده و مصرف تنهای آن باعث برگ سوزی به ویژه در هلو و آلو میشود.

کمبود سولفات مس

در درختان باعث پلاسیدگی برگ های انتهایی و ریزش آن ها می شود. اثر کمبود مس بر رشد زایشی بیش از رشد رویشی است.علت  این امر را علاوه بر دوام گرده، به عواملی مانند فقدان نشاسته در گرده و جلوگیری از آزاد شدن آن از تخمدان و در نتیجه صدمه به چوبی شدن دیواره سلولی پرچم نسبت میدهند.علاوه بر این رشد غیر معمول لوله گرده و میکروسپور ناشی از کمبود مس نیز از عوامل عقیمی هستند.کمبود مس بر تشکیل دانه، بذر و میوه تاثیر گذاشته موجب کاهش عملکرد میگردد.دیگر علائم کمبود شامل پیچیدگی برگ ها، خم شدن ساقه ها، بدشکلی و پاندولی شدن شاخه ها در درختان و افزایش حساسیت غلات به ورس می شود که با مصرف ازت تشدید میگردد.همچنین در کمبود مس میزان حساسیت به آفات و بیماری های گیاهی مختلف بیشتر میشود.

موارد احتیاط هنگام مصرف سولفات مس

در هنگام مصرف از تماس مستقيم با پوست ، مخاطات و چشم جلوگيري گردد . از دستكش، لباس كار مناسب و ماسك استفاده شود.

ویژگی های سولفات مس

- عنصر مس جزء مهمی از پروتئین‌های تشکیل دهنده آنزیم‌ها هستند که سرعت بسیاری از واکنش‌های بیوشیمیایی را در گیاهان تنظیم می‌کنند.
- عنصر مس نقش موثری در سنتز كلروفيل، فعاليتهاي فتوسنتزي وهمچنين فعاليت آنزيم هاي مرتبط با افزايش توليد كربوهيدرات دارد.
- عنصر مس باعث تولید و تشکیل بذر می شود.
- در درختان میوه، مس سبب افزایش میزان قند و طعم میوه تولید شده می‏شود.
- حلالیت مناسب و قابلیت استفاده به صورت پیش‌کشت و در سیستم آبیاری

ملاحظات

- توصیه های داده شده باید فقط به عنوان یک راهنمای کلی در نظر گرفته شود.
- برنامه کوددهی دقیق باید با توجه به نیازهای خاص محصول، شرایط خاک و آب و تجربه پرورش دهنده تعیین شود. برای گرفتن بهترین نتیجه، توصیه های یک مشاور گیاهی محلی را دنبال کنید.
- محلول پاشی آن بایستی با احتیاط صورت گیرد، تا منجر به برگ سوزی به ویژه در هسته داران نشود.

اطلاعات تماس
دفتر فروش: تهران، میدان هروی، خیابان پناهی نیا، برج گلزار، پلاک 144/2، واحد 15، طبقه 3
تماس: 70-22988869 (21) 98+
نمابر: 22988865 (21) 98+
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت کنجاله ساز می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح